Slovensko 17. februára 2015 (HSP)
Petícia proti vládnej Stratégii ľudských práv
V polovici januára tohto roka vypustila vláda zo svojej 142. schôdze tretí bod rokovania, ktorý sa mal týkať návrhu Celoštátnej stratégie ochrany a podpory ľudských práv v Slovenskej republike.
Proces schvaľovania stratégie bol rozbehnutý ako nezastaviteľný vlak. Vďaka prebiehajúcemu referendu vláda schvaľovanie tohto materiálu dočasne pozastavila. Minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák, ktorý materiál predkladal, stiahnutie stratégie z rokovania vysvetlil tým, že téma ľudských práv prechádza z jeho rezortu na rezort spravodlivosti a jeho ministra Tomáša Boreca. Súvislosť medzi stiahnutím stratégie a vtedajším blížiacim sa referendom Lajčák odmietol.
Avšak stratégia je tu opäť. V tichosti prichádza na rokovanie vlády, a to už zajtra 18. februára.
Práve preto bola dnes zahájená Petícia proti vládnej Stratégii ľudských práv. „Proti tomuto ideologickému dokumentu dva roky protestovalo viac ako 100 organizácií, tisíce občanov a značná časť občianskej spoločnosti sa ho snažila priviesť k celospoločenskému konsenzu a zahrnúť doň bazálne práva na ochranu života, práva rodičov, náboženskú slobodu či výhradu vo svedomí. Napriek prísľubom ministra Lajčáka boli tieto témy označené za „kontroverzné“, uvádzajú iniciátori petície.
Vláda považuje za priekopníka v presadzovaní práv LGBTI ľudí Európsky parlament
Právo na ochranu života, práva rodičov a výhrada vo svedomí sa do stratégie nedostali, avšak dostala sa tam skutočnosť, že vláda v stratégii v prílohe č. 9 považuje za „priekopníka v presadzovaní práv LGBTI ľudí Európsky parlament, ktorý v roku 1993 prijal uznesenie, v ktorom volal okrem iného po prístupe k manželstvu (alebo podobným právnym inštitútom) a rovnom prístupe pri adopciách.“
Dnes už podľa iniciátorov petície nikto nespochybňuje, že s registrovanými partnerstvami idú ruka v ruke aj adopcie detí rovnakopohlavnými pármi. Príkladom je úloha č. 3, ktorá totiž obsahuje nasledovné: „Podniknúť potrebné právne kroky na dosiahnutie rovnakých práv a ochrany pre osoby, ktoré žijú v partnerskom zväzku bez uzavretia manželstva.“
Sexuálne a reprodukčné práva
Stratégie tiež podľa Miroslavy Makovníkovej Mosnej, ktorá sa podieľala na jej pripomienkovaní, otvára dvere pre výchovu k sexuálnym a reprodukčným právam. Dobre znejúce pojmy však v sebe ukrývajú právo na potrat. A práve tzv. sexuálne a reprodukčné práva boli súčasťou tretej referendovej otázky.
„Dokonca má vzniknúť celoštátna komisia, dohliadajúca na vzdelávanie k „demokratickému občianstvu“ – niečo, čo začína pripomínať neslávne známe normalizačné komisie 70-tych rokov,“ dodáva Makovníková Mosná.
Dotazník darcu krvi
Ďalším bodom, ktorý stratégia obsahuje, je problematickosť dotazníka darcu, ktorý údajne obsahuje diskriminačnú otázku, či mal kandidát na darcovstvo-muž za posledný rok pohlavný styk s mužom. Podľa petície darovanie krvi má v prvom rade chrániť príjemcu, preto nie je prístupné všetkým.
„Vieme pritom, že na Slovensku už došlo k prípadu nakazenia mladého chlapca vírusom HIV pri krvnej transfúzii. Môže vláda uprednostniť tzv. „nediskrimináciu“ GAY osôb pred zdravím a životom občanov? Sme presvedčení, že nie!“ uvádza sa v petícii.
Obdobu dokumentu má iba Holandsko, uvádza petícia
Organizátori petície sú proti diskriminácii ktorejkoľvek skupiny občanov, teda aj proti diskriminácií detí, ktorým patrí právo na otca a mamu a proti diskriminácii rodín, ktoré svoju stratégiu nemajú.
Signatári petície preto žiadajú „premiéra Roberta Fica a ministrov vlády, aby odmietli tento dokument, ktorého obdobu má iba Holandsko, odmietli míňanie množstva peňazí na nezmyselné programy a odmietli natláčanie ideológie do škôl, médií a celej spoločnosti. Žiadame vládu, aby namiesto tohto dokumentu vypracovala Stratégiu ochrany a podpory rodiny v Slovenskej republike,“ … pretože aktuálne znenie stratégie bude naďalej stupňovať polarizáciu našej spoločnosti, jej realizácia sa stane predmetom sporov a nedorozumení obyvateľstva.
Viac o petícii sa dozviete na www.peticie.com, kde jej zároveň môžete vyjadriť podporu svojim podpisom.
ru